NEMOKAMAS PRIEŠMOKYKLINUKŲ MAITINIMAS
INFORMACIJA DĖL SOCIALINĖS PARAMOS – NEMOKAMI PIETŪS VISIEMS PRIEŠMOKYKLINUKAMS!
Informuojame, kad 2020 m. rugsėjo 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymo nuostata dėl visuotinio priešmokyklinukų nemokamo maitinimo, pagal kurią nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. vaikai, kurie mokosi visose mokyklose, įskaitant nevalstybines mokyklas ir darželius, pagal priešmokyklinio ugdymo programą (toliau – priešmokyklinukai) įgyja teisę į nemokamus pietus, nevertinant šeimos pajamų. Šią teisę įgyja ir globojami vaikai, todėl dėl nemokamo maitinimo mokiniams gali kreiptis ir vienas iš vaiko globėjų.
Kad priešmokyklinukui būtų skirti nemokami pietūs naujais 2020/2021 mokslo metais, tėvai (globėjai) turi pateikti prašymus.
Prašymus galima pradėti teikti jau nuo 2020 m. liepos 1 d.
SVARBU!
Vilniaus m. savivaldybės administracija kviečia teikti ne popierinius prašymus, o juos pildyti elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą www.spis.lt
Prašymo forma
Prašymo-paraiskos gauti nemokamą maitinimą nevertinant pajamų SP-11(A) forma
Atkreipiame dėmesį, kad asmenys, besikreipiantys į Socialinių išmokų skyrių, nuo 2020 m. birželio 1 d. aptarnaujami adresu Kauno g. 3 tik iš anksto užsiregistravus telefonu 8 700 35545 ir tik tais klausimais, kurių neįmanoma išspręsti nuotoliniu būdu.
Prašymus-paraiškas galima teikti šiais būdais:
– el. būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą www.spis.lt ;
– prisijungus https://paslaugos.vilnius.lt → Socialinės išmokos ir pasirinkus paslaugą Socialinės paramos mokiniams skyrimas užpildyti prašymo formą, pasirašyti ir skenuotą (nufotografuotą) dokumentą atsiųsti el. paštu sis@vilnius.lt;
– telefonu 8 700 35545 (prašymą besikreipiančio asmens vardu užpildys specialistas);
– siųsti adresu Kauno g. 3, LT-01314 Vilnius.
Raštus ir paklausimus galima teikti el. p. sis@vilnius.lt, taip pat per elektroninio pristatymo sistemą (epristatymas.post.lt) arba siųsti adresu Kauno g. 3, LT-01314 Vilnius.
Daugiau informacijos apie nemokamą mokinių maitinimą:
- paskambinus Socialinių išmokų skyriaus bendruoju telefonu 8 700 35545;
- Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymas (2006-06-13, Nr. X-686);
- Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2019-06-19 sprendimas Nr. 1-94 „Dėl socialinės paramos mokiniams teikimo Vilniaus miesto savivaldybėje“;
- Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2019-06-26 įsakymas Nr. 30-1618/19 „Dėl Socialinės paramos mokiniams skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo tvirtinimo“;
- Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2019 m. sausio 14 d. įsakymas Nr. 30-90/19 „Dėl mokinių nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti skiriamų lėšų dydžių nustatymo“.
VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖ INFORMUOJA
Dėl ugdymo proceso atnaujinimo.
Nuo š. m. gegužės 18 d. pradedamas ugdymo procesas daliai vaikų, kuriems neįmanoma užtikrinti priežiūros namuose, likę vaikai ugdomi namuose nuotoliniu būdu, kadangi karantinas tęsiamas. Tėvams pateikti pažymų iš darbdavių nereikia. Tėvai nusprendžia patys dėl vaikų atvedimo į ikimokyklinio/priešmokyklinio ugdymo grupę, o įstaigos užtikrina vaikų saugumą, kokybišką ugdymą ir maitinimą.
Paslaugos organizuojamos maksimaliai laikantis grupių izoliacijos principo: žaidimų aikštelę, ribojamas skirtingų grupių darbuotojų kontaktas, vaikai maitinami grupės patalpose (jei grupės patalpose nėra sąlygų organizuoti vaikų maitinimą ir vaikų maitinimas yra organizuojamas bendroje valgymo salėje, vienu metu joje turi valgyti vaikai tik iš vienos grupės pagal iš anksto parengtą grafiką).
Įstaigose neorganizuojamos bendros veiklos kelioms vaikų grupėms. Švietimo pagalbos specialistų konsultacijos teikiamos individualiai ar vienu metu dirbama tik su tos pačios grupės vaikais.
Kokios profilaktikos priemonės taikomos įstaigose?
Atsakingai laikomasi visų asmens ir patalpų higienos reikalavimų: patalpos reguliariai vėdinamos, valomi dažnai liečiami paviršiai, prie praustuvių patiekiama skysto muilo, sanitariniai mazgai nuolat dezinfekuojami.
Vertinama visų priimamų į įstaigą vaikų ir darbuotojų sveikatos būklė, matuojant temperatūrą. Vaikai ar darbuotojai, kuriems pasireiškia karščiavimas (37,3 °C ir daugiau) ar (ir) jie turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz., sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas) dalyvauti ugdymo veikloje nepriimami. Temperatūra matuojama įėjus į patalpas o, atvykus didesniam vaikų skaičiui, gali būti matuojama ir grupės patalpoje ne vėliau kaip per valandą nuo atvykimo į įstaigą.
Ko turi paisyti tėvai (globėjai)?
Kaip ir darbuotojai, vykdantys vaikų priėmimą į įstaigą, atlydintys vaikus asmenys privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).
Vaiką atlydintys asmenys privalo laikytis asmens higienos reikalavimų: dezinfekuoti rankas su šalia įėjimų į patalpas, gerai matomoje vietoje pakabintomis rankų dezinfekcijai skirtomis priemonėmis; kosėti ar čiaudėti į vidinį alkūnės linkį ar vienkartinę servetėlę.
Dėl termometrų ir kitų priemonių.
Visomis reikiamomis priemonėmis, kurios reikalingos ugdymo įstaigoje – termometrais, apsaugos priemonėmis (veido apsaugos kaukės, vienkartinės pirštinės, dezinfekcinis skystis, skydai ir kt.) – pasirūpina įstaiga ir steigėjas. Iš tėvų nereikalaujame reikiamų priemonių ir primename, kad bet kokios rinkliavos iš tėvų yra griežtai draudžiamos.
Dėl mokesčio.
Iki š. m. gegužės 15 d. mokama tik už maitinimą. Nuo gegužės 18 d. mokamas maitinimo ir ugdymo mokestis tik už lankytas dienas. Vaikai, nelankantys ir ugdomi nuotoliniu būdu, nei už maitinimą, nei už ugdymą nemoka.
Dėl nedarbingumo pažymėjimų tėvams.
Nedarbingumo pažymėjimas gali būti išduodamas, jeigu:
- Yra būtinybė prižiūrėti vaiką, ugdomą pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ar pradinio ugdymo programą, arba pagal specialiojo ugdymo programą besimokantį vaiką su negalia iki 21 metų.
- Vaikas serga lėtinėmis ligomis. Sunkių lėtinių ligų sąrašą galima rasti čia.
- Vaikas gyvena su asmenimis, priklausančiais rizikos grupėms, kuriuos reikia saugoti: tai yra, vyresniais nei 60 metų ar sergančiais sunkiomis lėtinėmis ligomis. Sunkių lėtinių ligų sąrašą galima rasti čia.
2020 m. gegužės 18 d. ugdymo įstaigos, vykdančios ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą, veiklos atnaujinimas
Nuo 2020 m. gegužės 18 d. atnaujiname veiklą, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro-valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020-05-11 sprendimu Nr. V- 1116 „Dėl ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų“ ir Administracijos direktoriaus įsakymu.
Primename, kad nuo š. m. gegužės 18 d. pradedame ugdymo procesą daliai vaikų, kuriems neįmanoma užtikrinti priežiūros namuose, likę vaikai ugdomi namuose nuotoliniu būdu, kadangi karantinas tęsiamas. Tėvams pateikti pažymų iš darbdavių nereikia.
Dėl mokesčio.
Nuo gegužės 18 d. mokamas maitinimo ir ugdymo mokestis tik už lankytas dienas. Vaikai, nelankantys ir ugdomi nuotoliniu būdu, nei už maitinimą, nei už ugdymą nemoka.
DĖL VAIKO PREŽIŪROS DARŽELYJE
VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS
DĖL PAVEDIMO VILNIAUS MIESTO UGDYMO ĮSTAIGOMS
2020 m. balandžio 24 d. Nr. 30-904/20
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. balandžio 22 d. nutarimo Nr. 398 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimo Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ pakeitimo“ 1.13 papunkčiu ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro-valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. balandžio 23 d. sprendimu Nr. V-977 „Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso ligos) valdymo priemonių vaikų priežiūros organizavimui įstaigose“:
1. P a v e d u Vilniaus miesto savivaldybei pavaldžių bei nevalstybinių ugdymo įstaigų vadovams nuo 2020 m. balandžio 27 d. organizuoti vaikų, kurie ugdomi pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, ir mokinių, mokomų pagal pradinio ugdymo programą, priežiūrą bei maitinimo organizavimą įstaigose, kai yra abiejų tėvų, įtėvių, globėjų ar rūpintojų kreipimasis ir pateikiama darbdavio pažyma dėl būtinumo atitinkamas funkcijas (darbus) atlikti darbo vietoje arba kai vaikų priežiūros neįmanoma užtikrinti namuose.
2. Į p a r e i g o j u Vilniaus miesto savivaldybei pavaldžių bei nevalstybinių ugdymo įstaigų vadovus:
2.1. Informuoti abu vaikų tėvus (globėjus), kad kreipdamiesi į vaiko priežiūros paslaugų teikėją (ugdymo įstaigą) dėl vaiko priežiūros bei maitinimo paslaugų privalo:
2.1.1. vaikų priežiūros paslaugų teikėjams (ugdymo įstaigoms) pateikti abiejų tėvų (globėjų) darbdavio pažymas tik įvertinus visas kitas vaiko priežiūros galimybes namuose;
2.1.2. užtikrinti vaiko priežiūrą namuose:
2.1.2.1. kai vaikas serga lėtinėmis ligomis, nurodytomis Sunkių lėtinių ligų, dėl kurių ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu asmeniui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas, sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. V-483 „Dėl Sunkių lėtinių ligų, dėl kurių ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu asmeniui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas, sąrašo patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas Nr. V-483);
2.1.2.2. kai vaikas gyvena kartu su asmenimis, priskirtinais rizikos grupėms (vyresnio nei 60 metų amžiaus asmenims ir (arba) sergantiems lėtinėmis ligomis, nurodytomis Įsakyme Nr. V-483: žmogaus imunodeficito viruso liga; piktybiniai navikai (jei liga diagnozuota ar buvo paūmėjimas ir jei po taikyto gydymo pabaigos nepraėjo 2 metai); cukrinis diabetas; širdies ir kraujagyslių ligos su lėtiniu širdies nepakankamumu 2–4 laipsnio; lėtinės kvėpavimo organų ligos su kvėpavimo nepakankamumu; lėtinės inkstų ligos su inkstų nepakankamumu; būklė po autologinės kaulų čiulpų ir organų transplantacijos; ligos, kurios šiuo metu gydomos bendra ar selektyvia chemoterapija ar radioterapija ir ligos, po kurių gydymo šiais metodais pabaigos nepraėjo 2 metai; ligos, kurios šiuo metu gydomos imunosupresija atitinkančia metilprednizolono 10 mg/kg per dieną, ir ligos, nuo kurių gydymo šiuo būdu pabaigos nepraėjo 6 mėnesiai; įgimtas imunodeficitas; kitos sunkios lėtinės ligos, kai taikomas imunosupresinis gydymas).
2.2. Priėmus sprendimą dėl vaikų priežiūros paslaugų organizavimo:
2.2.1. organizuoti vaikų priežiūros paslaugas, kai yra abiejų tėvų, įtėvių, globėjų ar rūpintojų kreipimasis ir pateikiama darbdavio pažyma dėl būtinumo atitinkamas funkcijas (darbus) atlikti darbo vietoje arba kai vaikų priežiūros neįmanoma užtikrinti namuose, t. y. į darbą privalo eiti ir būtinąsias funkcijas (darbus) atlikti abu tėvai, įtėviai, globėjai, rūpintojai ir nėra galimybės palikti vaiko namuose, pasitelkiant kitų asmenų pagalbą. Savivaldybių administracijos ir ugdymo įstaigos sprendimą dėl vaikų priežiūros paslaugų organizavimo priima tik įvertinusios visas aplinkybes, kai nėra galimybės vaiku pasirūpinti namuose;
2.2.2. užtikrinti, kad priežiūros paslaugos būtų organizuojamos darbo dienomis, ne anksčiau nei nuo 7 val. ir ne vėliau nei iki 18 val., ne didesnėmis kaip 6–8 asmenų grupėmis, bet ne daugiau kaip 10, maksimaliai laikantis grupių izoliacijos principo: darbuotojai dirbtų tik vienoje grupėje nesikeisdami, vaikai, kuriems teikiamos priežiūros paslaugos, lankytų nuolat tą pačią grupę, veikla būtų vykdoma taip, kad būtų išvengta skirtingas grupes lankančių vaikų kontakto tiek patalpose, kuriose teikiamos priežiūros paslaugos, tiek lauke; patekti į patalpas kiek įmanoma būtų naudojami atskiri įėjimai kiekvienai grupei. Rekomenduojama pagal galimybes ugdymo proceso didžiąją dalį organizuoti lauke įstaigos teritorijoje išlaikant fizinį atstumą. Lauko žaidimų erdvės turi būti suskirstytos atskiroms grupėms. Jei tokios galimybės nėra, į lauką vaikai turėtų būti vedami pagal iš anksto sudarytą grafiką;
2.2.3. užtikrinti, kad vienam vaikui priežiūros paslaugų teikimo patalpose būtų skiriamas ne mažesnis kaip 5 kv. m plotas (neįskaičiuojamos tualetų, prausyklų, virtuvėlių ir kitos panašios erdvės). Rekomenduojama grupėje pažymėti kiekvieno vaiko erdves, veiklas organizuoti įvairiose darželio patalpose (aktų, sporto salėse, metodinėse ir edukacinėse erdvėse ir kitur);
2.2.4. užtikrinti, kad asmenys, atlydintys ir pasitinkantys vaikus, nepatektų į įstaigos patalpas (su jais bendraujama tik nuotoliniu būdu, jie privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones, perduoti vaiką prižiūrinčiam asmeniui, kuris taip pat privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones);
2.2.5. užtikrinti, kad šalia įstaigos įėjimo būtų skelbiama informacija apie asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą ir kt.), šalia įėjimų į įstaigą ir patalpas, kuriose teikiamos priežiūros paslaugos, būtų sudarytos galimybės dezinfekuoti rankas (gerai matomoje vietoje pakabintos rankų dezinfekcijai skirtos priemonės) ir įrengta (pastatyta) vienkartinėms apsaugos priemonėms išmesti skirta uždara šiukšlių dėžė;
2.2.6. padedant sveikatos priežiūros specialistams kiekvieną dieną vertinti visų priimamų į įstaigą vaikų sveikatos būklę (prieš patenkant į įstaigos patalpas matuojama jų kūno temperatūra, tėvai (globėjai) palaukia prie įėjimo, kol bus pamatuojama vaiko kūno temperatūra. Vaikui įėjus į patalpą, tėvai (globėjai) palieka įstaigos teritoriją). Užtikrinti, kad vaikai, kuriems pasireiškia karščiavimas (37,3 °C ir daugiau) ar kurie turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pavyzdžiui:, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, viduriavimas, vėmimas, bėrimai ir pan.), nebūtų priimami dalyvauti grupės veikloje. Rekomenduojama, kad įstaigos darbuotojai, vykdantys vaikų priėmimą (kol bus įvertinta vaikų sveikata ir į grupę atskirti tik vaikai, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių žarnyno infekcijų ar kitų užkrečiamųjų ligų požymių) dėvėtų vienkartines veido kaukes. Darbuotojams, nedalyvaujantiems vaikų sveikatos vertinime priimant juos į įstaigą, vykdantiems kitas veiklas įstaigos patalpose, dėvėti specifines asmens apsaugos priemones, susijusias su
COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo prevencija, nėra rekomenduojama;
2.2.7. užtikrinti, kad priežiūros paslaugų teikimo vietoje būtų sudarytos tinkamos sąlygos darbuotojų ir vaikų rankų higienai (praustuvėse tiekiamas šiltas ir šaltas vanduo, prie praustuvių būtų skysto muilo, rankšluosčius rekomenduojama naudoti vienkartinius);
2.2.8. užtikrinti, kad patalpos, kuriose organizuojama grupių veikla, būtų vėdinamos prieš atvykstant vaikams ir ne rečiau kaip 3 kartus per dieną. Patalpos, kuriose organizuojama grupių veikla, dažnai liečiami paviršiai jose, žaislai turi būti valomi ne rečiau kaip 1 kartą per dieną. Kitas bendras patalpas (pavyzdžiui: laiptines, koridorius), taip pat dažnai liečiamus paviršius tose patalpose (turėklus, šviesos jungiklius, rankenas) rekomenduojama valyti ne rečiau kaip 2 kartus per dieną drėgnu būdu, o aplinkos valymas priežiūros paslaugų teikimo vietoje būtų atliekamas atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos parengtas patalpų valymo COVID-19 pandemijos metu rekomendacijas
(https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/REKOMENDACIJOS%20dezinfekcijai%2020200327%20(1).pdf;
2.2.9. įvertinti vaikų priežiūrai reikalingus žaislus, priemones ir naudoti tas, kurias būtų galima valyti ar skalbti (draudžiama vaikams atsinešti žaislus ar kitas priemones iš namų);
2.2.10. užtikrinti, kad patalynė, rankšluosčiai (jei naudojami ne vienkartiniai) keičiami juos sutepus, bet ne rečiau kaip vieną kartą per savaitę. Skalbiama įprastomis skalbimo priemonėmis
60–90 °C temperatūros vandenyje;
2.2.11. vaikų maitinimą organizuoti toje pačioje grupėje, kur yra teikiamos priežiūros paslaugos. Jei tokios galimybės nėra ir maitinimas gali būti organizuojamas tik bendroje valgymo salėje, valgyti vaikai turi eiti po vieną grupę pagal iš anksto parengtą maitinimo grafiką. Maitinimas švediško stalo principu, kai maistą įsideda patys vaikai, neturi būti organizuojamas. pavalgius kiekvienai grupei bendra maitinimo organizavimo patalpa turi būti išvėdinama ir išvaloma. Lėkštės ir valgymo įrankiai turi būti plaunami karštu vandeniu ir indų plovikliu arba indaplovėje;
2.2.12. vaikui sunegalavus įstaigoje, nedelsiant informuoti jo tėvus (globėjus). Jei vaikui pasireiškė užkrečiamųjų ligų požymiai, jis izoliuojamas, kol jo tėvai (globėjai, rūpintojai) atvyks. Vaikų, kuriems pasireiškia karščiavimas (37,3 °C ir daugiau), tėvams (globėjams) turi būti rekomenduota konsultuotis Karštąja koronaviruso linija telefonu 1808 arba susisiekti su vaiko šeimos gydytoju dėl konsultacijos nuotoliniu būdu. Jeigu įstaigoje gauta informacija iš vaiko tėvų (globėjų) apie vaikui nustatytą COVID-19 ligą (koronoviruso infekciją), apie tai įstaiga turi informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) ir bendradarbiauti su NVSC nustatant sąlytį turėjusius asmenis ir jiems taikant 14 dienų izoliaciją;
2.2.13. padedant sveikatos priežiūros specialistams užtikrinti, kad įstaigos darbuotojams iš karto atvykus į darbą, prieš patenkant į įstaigos patalpas, būtų matuojama kūno temperatūra. Priežiūros paslaugų teikimo vietoje gali dirbti tik darbuotojai, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pavyzdžiui: karščiavimas (37,3 °C ir daugiau), sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, viduriavimas, vėmimas ir pan.). Darbuotojų sveikata turi būti nuolat stebima. Darbuotojai, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų susirgimų požymių į darbą neturi teisės atvykti, apie tai privalo pranešti įstaigos administracijai. Jeigu tokie darbuotojai atvyksta į įstaigą, jie nedelsiant nušalinami nuo darbo, jiems rekomenduojama konsultuotis Karštąja koronaviruso linija telefonu 1808 arba susisiekti su savo šeimos gydytoju dėl konsultacijos nuotoliniu būdu;
2.2.14. jeigu iš paties darbuotojo gauta informacija apie jam nustatytą COVID-19 ligą (koronoviruso infekciją), apie tai privaloma informuoti NVSC, bendradarbiauti su NVSC nustatant sąlytį turėjusius asmenis ir jiems taikant 14 dienų izoliaciją;
2.2.15. drausti dirbti darbuotojams, kuriems privaloma izoliacija, izoliacijos laikotarpiu, išskyrus darbuotojus, dirbančius nuotoliniu būdu;
2.2.16. užtikrinti, kad priežiūros paslaugų teikimo vietoje tiesiogiai su vaikais nedirbtų darbuotojai, priklausantys rizikos grupei (vyresnio nei 60 metų amžiaus asmenims ir (arba) sergantiems lėtinėmis ligomis, nurodytomis Sunkių lėtinių ligų, dėl kurių ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu asmeniui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas, sąraše, patvirtintame Įsakymu Nr. V-483: žmogaus imunodeficito viruso liga; piktybiniai navikai (jei liga diagnozuota ar buvo paūmėjimas ir jei po taikyto gydymo pabaigos nepraėjo 2 metai); cukrinis diabetas; širdies ir kraujagyslių ligos su lėtiniu širdies nepakankamumu 2–4 laipsnio; lėtinės kvėpavimo organų ligos su kvėpavimo nepakankamumu; lėtinės inkstų ligos su inkstų nepakankamumu; būklė po autologinės kaulų čiulpų ir organų transplantacijos; ligos, kurios šiuo metu gydomos bendra ar selektyvia chemoterapija ar radioterapija, ir ligos, po kurių gydymo šiais metodais pabaigos nepraėjo 2 metai; ligos, kurios šiuo metu gydomos imunosupresija atitinkančia metilprednizolono 10 mg/kg per dieną ir ligos, nuo kurių gydymo šiuo būdu pabaigos nepraėjo 6 mėnesiai; įgimtas imunodeficitas; kitos sunkios lėtinės ligos, kai taikomas imunosupresinis gydymas).